Hankison Alumina vs. DelSORB® HQ-A4 – hvad er forskellen?

Selvom begge produkter er aktiveret alumina til adsorptionstørrere, er de ikke nødvendigvis identiske. Hankison Alumina er den generelle standardkvalitet, mens DelSORB® HQ-A4 er en specifikt defineret 4 mm premium-kvalitet. I denne sammenligning gennemgår vi de vigtigste tekniske forskelle og ser på, hvornår det er mest relevant at vælge den ene frem for den anden.

Er du i tvivl om, hvilken alumina der passer til din adsorptionstørrere? Kontakt os, så hjælper vi med at identificere den rigtige type.

Kort fortalt

Begge produkter er aktiveret alumina (Al₂O₃) til adsorptionstørrere og bruges primært til at adsorbere vanddamp fra trykluft.

Den vigtigste forskel er, at Hankison Alumina er angivet som den generelle Hankison-aktiv-alumina, mens Deltech / Hankison DelSORB® HQ-A4 er en specifik Premium HQ-A4-kvalitet på 4 mm, som Hankison selv omtaler som deres premium-grade aktiverede alumina.

Egenskab Hankison Alumina Deltech / Hankison DelSORB® HQ-A4
Type Aktiveret alumina Aktiveret alumina
Kemisk materiale Aluminiumoxid (Al₂O₃) Aluminiumoxid (Al₂O₃)
Form Glatte, kugleformede granulat Glatte, kugleformede granulat
Porøsitet Høj Høj
Angivet overfladeareal >300 m²/g >300 m²/g
Trykstyrke Høj Høj
Partikelstørrelse 1/8″ / ca. 3,2 mm i ældre Hankison-dokumentation 4 mm – HQ-A4
Typisk anvendelse Adsorptionstørrere Adsorptionstørrere, premium-kvalitet
Tilgængelige mængder 3, 5, 22,5, 45, 160 og 907 kg 3, 5, 22,5, 45, 160 og 907 kg
Hankison produktstatus Hankison Alumina Hankison Premium HQ-A4
Bedste valg Standard/eksisterende anlæg Når HQ-A4 er specificeret eller ønskes som premium-løsning

Vigtigt: De to produkter har meget ens produktbeskrivelse hos EKO-Filters. Det betyder dog ikke nødvendigvis, at man bør betragte dem som 100 % identiske. HQ-A4 er specifikt identificeret af Hankison som 4 mm premium activated alumina, mens Hankison Alumina også findes i en ældre Hankison-specifikation som 1/8″ granulat.

Hankison Alumina

Hankison Alumina

Hankison Alumina er et syntetisk fremstillet aluminiumoxid i kugleform. Materialet er meget porøst og har et potentielt overfladeareal på mere end 300 m²/g. Det gør materialet velegnet til adsorption af vanddamp i trykluft- og gastørrere.

Materialet kan anvendes til at opnå trykdugpunkter omkring −40 °F til −100 °F, afhængigt af driftsforhold og tørretumblerens design.

Tilgængelige pakningsstørrelser

Varenummer Mængde
99498104 3 kg
99498108 5 kg
99498103 22,5 kg
99498107 45 kg
99498106 160 kg
99498110 907 kg

Hvornår giver Hankison Alumina bedst mening?

Hankison Alumina er et oplagt valg, hvis:

  • du skal genfylde en eksisterende Hankison adsorptionstørrer,
  • den eksisterende fyldning er specificeret som almindelig aktiveret alumina,
  • du ønsker at følge den eksisterende materialespecifikation,
  • anlægget oprindeligt er dimensioneret til den traditionelle Hankison alumina-størrelse.

En ældre Hankison-specifikation angiver 1/8″ partikelstørrelse for denne alumina. Det svarer til ca. 3,2 mm.

Deltech / Hankison DelSORB® HQ-A4

Deltech / Hankison DelSORB® HQ-A4

DelSORB® HQ-A4 er ligeledes aktiveret alumina, men her er der tale om en mere specifikt defineret HQ-A4-kvalitet.

Hankison beskriver selv Premium HQ-A4 som 4 mm premium quality activated alumina.

HQ-A4 er et syntetisk fremstillet aluminiumoxid med kugleform, høj trykstyrke og et overfladeareal på mere end 300 m²/g.

Tilgængelige pakningsstørrelser

Varenummer Mængde
E3650005 3 kg
E3650006 5 kg
E3650007 22,5 kg
E3650008 45 kg
E3650009 160 kg
E3650010 907 kg

Hvornår giver HQ-A4 bedst mening?

HQ-A4 er især relevant, hvis:

  • tørretumblerens dokumentation specifikt foreskriver HQ-A4,
  • den eksisterende fyldning er Hankison Premium HQ-A4,
  • du ønsker at anvende Hankisons aktuelle premium-grade alumina,
  • du ønsker en 4 mm alumina, hvor dette er den specificerede partikelstørrelse.

Den tekniske forskel

Det er vigtigt ikke kun at se på, at begge produkter hedder “Alumina”.

Aktiveret alumina er ikke én enkelt specifikation. Ydeevnen påvirkes blandt andet af:

  • partikelstørrelse,
  • porestruktur,
  • overfladeareal,
  • trykstyrke,
  • støvdannelse/ attrition,
  • vandoptagelse,
  • bulk density,
  • regenereringsforhold,
  • luftens temperatur og tryk.

Derfor kan to alumina-produkter med samme grundmateriale godt have forskellige egenskaber i en adsorptionstørrer.

Partikelstørrelsen er den mest synlige forskel

Den traditionelle Hankison Alumina er dokumenteret som 1/8″, mens Hankison specifikt betegner HQ-A4 som 4 mm.

Forskellen er:

  • 1/8″ = ca. 3,18 mm
  • HQ-A4 = 4 mm

Det er ikke en dramatisk forskel, men den kan påvirke trykfald, kontaktforhold, bulk density og hvordan tørremidlet passer til den konkrete tørrebeholder.

Derfor bør man ikke automatisk udskifte 1/8″ Hankison Alumina med HQ-A4 uden at kontrollere tørretumblerens specifikation.

Hvad betyder det for tørreevnen?

Begge materialer fungerer efter samme grundprincip:

Fugtig trykluft → tørremiddel → vandmolekyler adsorberes → tør luft

Aktiveret alumina har en stor intern overflade, hvor vandmolekyler bindes. Når tørremidlet efterhånden mættes, skal det regenereres.

I en klassisk heatless adsorptionstørrer anvendes typisk to beholdere:

  1. Tårn A tørrer trykluften
  2. Tårn B regenereres
  3. Tårnene skifter funktion
  4. Cyklussen gentages

Hankison beskriver deres heatless-adsorptionstørrere som twin-tower-systemer med premium activated alumina og angiver trykdugpunkter ned til −100 °F / ca. −73 °C for relevante modeller.

Det er dog vigtigt at skelne mellem tørremidlets teoretiske kapacitet og den faktiske trykdugpunkt-ydeevne i et anlæg. Duggpunktet bestemmes også af blandt andet luftmængde, indgangstemperatur, tryk, regenerering, cyklustid og tørretumblerens konstruktion.

Hvilket produkt skal man vælge?

Vælg Hankison Alumina hvis:

Det eksisterende anlæg allerede bruger Hankison Alumina/1/8″.

Det er den mest konservative løsning, fordi man bevarer den eksisterende type og partikelstørrelse.

 

Vælg DelSORB® HQ-A4 hvis:

Producentens specifikation siger HQ-A4 eller 4 mm premium activated alumina.

Her er HQ-A4 det naturlige valg, fordi Hankison selv identificerer HQ-A4 som deres 4 mm premium-grade alumina.

 

Hvis man overvejer at skifte fra Alumina til HQ-A4

Så bør man kontrollere:

  1. Adsorptionstørrere model/type
  2. Eksisterende tørremiddel
  3. Partikelstørrelse
  4. Fyldningsmængde
  5. Bulk density
  6. Anbefalet regenereringsflow
  7. Designtryk
  8. Ønsket trykdugpunkt
  9. Producentens anbefaling for tørremiddel

Det er især vigtigt ved ældre Deltech/Hankison-anlæg, hvor den oprindelige specifikation kan være anderledes end den aktuelle HQ-A4-specifikation.

Er du usikker på, hvilken type tørremiddel dit anlæg skal bruge? Kontakt os, så hjælper vi med at finde den korrekte specifikation ud fra adsorptionstørrere model og eksisterende fyldning.

Vurdering

Hvis man sammenligner produkterne ud fra den tilgængelige dokumentation, er forskellen bedst beskrevet sådan:

Hankison Alumina = standard/original aktiveret alumina til Hankison adsorptionstørrere

DelSORB® HQ-A4 = en specifikt defineret premium 4 mm aktiveret alumina fra Hankison

De er altså samme grundtype af tørremiddel, men HQ-A4 er ikke blot et helt generisk navn for enhver Hankison alumina. Hankison omtaler selv HQ-A4 som en premium 4 mm kvalitet.

Derfor ville jeg ved en ren 1:1-serviceudskiftning vælge samme type, som anlægget oprindeligt er specificeret til. Ved en opgradering eller ved et anlæg, hvor producenten foreskriver HQ-A4, ville jeg vælge DelSORB® HQ-A4.